1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Koç Holding’un 1. Çeyrek Mali Tabloları Zayıf, Ancak Alımlara Devam Kararı

Koç Holding’un 1. Çeyrek Mali Tabloları Zayıf, Ancak Alımlara Devam Kararı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1. Koç Holding’in 2024 Yılına İlişkin Finansal Durumu

Koç Holding, 2024 yılının ilk çeyreğinde enflasyon muhasebesi uygulamış verilere göre 1.354 milyon TL net kar açıkladı. Bu net kar rakamında parasal kazanç/kayıp kalemi altında 18.280 milyon TL’lik olumsuz etki görüldü. Finansallarda yaşanan daralmada enflasyon muhasebesi etkileri ve parasal kayıptaki artış rol oynadı.

Holding’in finans dışı satış gelirleri %4 artışla 331.758 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Finans segmenti en yüksek büyümeyi gösterirken, diğer ve otomotiv segmentleri de büyüme kaydetti.

2. Değerlendirme ve Öneriler

Koç Holding’in 2024 ilk çeyreğindeki net karı bir önceki yıla göre %87 azalarak 1.354 milyon TL olarak gerçekleşti. Finans segmentinden kaynaklı parasal kaybın etkisiyle net kar rakamında azalış yaşandı. Holding’in konsolide net karına en büyük katkıyı otomotiv segmenti sağlarken, finans segmenti net kar üzerinde baskı oluşturdu.

Mart 2024 itibariyle Holding’in solo net nakit pozisyonu 25.075 milyon TL seviyesinde bulunmaktadır. Ayrıca, Holding’in kombine cari oranı 1,3x seviyesindedir. Uzun vadeli perspektifte güçlü bilanço yapısı ve çeşitlendirilmiş portföyü ile Koç Holding temel olarak beğenilmektedir.

Öneriler doğrultusunda, Koç Holding hisseleri için 12-aylık hedef fiyat 334,00 TL olarak belirlenmiş ve AL önerisi sürdürülmüştür.

Koç Holding’un 1. Çeyrek Mali Tabloları Zayıf, Ancak Alımlara Devam Kararı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!