1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Koç ve KONDA’nın Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi

Koç ve KONDA’nın Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma iş birliğiyle yapılan Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi (TEBA) sonuçları açıklandı. Mayıs 2024 itibarıyla yıllık enflasyon beklentisi, görüşülen kişilerin çalışma durumlarına göre farklılık gösterdi.

TEBA Mayıs 2024 Sonuçları

TEBA kapsamında 74 il ve 1414 mahallede 18 yaş üstü 2867 kişiyle yapılan görüşmeler sonucunda, yıllık enflasyon beklentisi %113 olarak belirlendi. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise %92 olarak açıklandı. Kırsal, kentsel ve metropol bölgelerine göre fiyat artışı beklentileri de incelendi. Kırsal kesimde enflasyon beklentisi %93, kentte %89, metropolde ise %95 olarak ölçüldü.

Çalışma Durumuna Göre Enflasyon Beklentileri

TEBA’ya katılanların çalışma durumlarına göre enflasyon beklentilerine bakıldığında, emeklilerin en yüksek beklentiye sahip olduğu görüldü. Emeklilerin enflasyon beklentisi %104 iken, işsizlerin beklentisi %93 oldu. İşçi, esnaf ve çiftçi grubunda ise beklenti %92 olarak ölçüldü.

Anketin Önemi ve Sonuçları

TEBA’nın sonuçları, hanehalklarının ekonomik beklentilerini belirlemek adına önemli bir gösterge niteliği taşıyor. Enflasyon beklentilerinin belirlenmesi, ekonomik politikaların oluşturulması ve uygulanmasında yol gösterici olabilir. Ayrıca, farklı sosyo-ekonomik grupların beklentilerinin analizi, ekonomik eşitsizliklerin anlaşılmasına da katkı sağlayabilir.

Koç ve KONDA’nın Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!