Konut Fiyatlarındaki Artış ve Şehir Bazında Değişim

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de konut fiyatları son dönemde dikkat çeken bir ivme kazandı. Şubat ayında konut fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 58,31 artarak dikkat çekici bir yükseliş kaydetti. Ancak bu artış, yıllık enflasyon oranının gerisinde kaldı. Yıllık enflasyon Şubat ayında yüzde 67,07 seviyesinde gerçekleşti.

Konut fiyatlarındaki yıllık artış, özellikle Eylül 2022’de yüzde 189,1 ile rekor seviyeye ulaşmıştı. Ancak Şubat ayında kaydedilen yıllık artış oranı, Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyeyi temsil etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre Şubat ayında konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 2,2 arttı. Reel azalış ise enflasyondan arındırıldığında yüzde 5,1 olarak hesaplandı.

Büyük şehirler bazında incelendiğinde, yıllık artışın enflasyonun üzerinde olduğu tek il Ankara oldu. Başkent Ankara’da konut fiyatları Şubat’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 72,9 artarak dikkat çekici bir büyüme kaydetti. Metrekare başına ortalama fiyat da 24 bin 918 TL’ye yükseldi.

Ankara’yı yüzde 57,4’lük artışla İzmir takip etti. İzmir’de de ortalama birim fiyat 36 bin 65 TL olarak kaydedildi. İstanbul’da konut fiyatları ise Şubat’ta yıllık yüzde 45,6 arttı ve ortalama birim fiyat 45 bin 420 TL oldu. Türkiye genelinde ortalama fiyat ise Şubat ayında 31 bin 364 TL’ye yükseldi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Konut Fiyatlarındaki Artış ve Şehir Bazında Değişim
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x