Daha önce kart sahibi olmayanların kredi notu olmayabilir, mevcut kartlarınız ile birlikte kredi puanınız da düşük olabilir. Bu yazımızda kredi notunuzu yükseltmenin 5 farklı yöntemini anlatacağım.

Bankaların kredi notlarını herkese açmasıyla birlikte işe alımlarda bile kontrol edilir hale gelen kredi notunun önemine değinmeye gerek bile yok.

Anlattığım yöntemleri uyguladığınızda kredi notunuzun yükselmeye başladığını göreceksiniz. Aslında kredi notu yükseltmek zor değil, fakat yeni bir uygulama olduğu için yeteri kadar bilgilendirilmiş değiliz.

Kredi notunuz ne kadar düşük olursa olsun, doğru tedavi uygulandığında yükselecektir.

İşte kredi notunu yükseltme yöntemleri.

1- İHTİYACINIZ OLMAYAN HESAPLARI KAPATIN

Bazen ihtiyaç, bazende zorunlu olarak bankalardan hesaplar açıyor ve bir köşede unutuyoruz. İşte bu faal olmayan hesaplar sizin kredi puanınıza negatif etki ediyor. İlk iş olarak kullanmadığınız ya da ihtiyaç duymadığınız hesapların tamamını kapatın. Etkisini 30 – 60 gün arasında kredi puanınızda hissedeceksiniz.

 

2- BORÇLARINIZI ÖDEYİN

Borç deyince aklınıza bankalar gelmesin sadece. Telefon, elektrik, su, doğalgaz, internet borçlarınız olmak üzere adınıza kayıtlı tüm faturaları ve banka borçlarınızı ödeyin. Adınızın fatura borçlarıyla anılmadığı sürelerde kredi puanınız yükselme trendine girecektir.

 

3- BANKALARLA ARANIZI DÜZELTİN

İhtiyamız olmayan banka kartlarını kapattıktan sonra, kalan banka hesaplarınızı fatura ödemelerinde kullanmaya başlayın. Eğer düzenli ödeme yapamayacak kadar unutkan biriyseniz otomatik ödeme talimatını kullanın. Düzenli ödeme kuralını bozmayın!

Harcamalarınızı nakit yapmak yerine banka kartınız ile yapın. Bu sayede hem işlem hacminiz artacak hem de cebinizde duracak para banka hesabınızda kalacağından güven tazeleyeceksiniz.

 

4- İSTİKRARI ELDEN BIRAKMAYIN

Son ödeme tarihleri sizin eşiğinizi belirler. Kredi kartı ekstrenizi son ödeme tarihinden önce ödemek, bu konudaki istikrarı bozmamak kredi puanınıza direkt etki edecektir. Bunun dışında; bankalar iletişim kopukluğunu sevmezler! Sürekli telefon değiştirmek ya da adres değiştirmek bankadaki güvenirliğinizi zedeleyeceğinden, bu konularda da istikrarı kaybetmeyin!

 

5- KREDİ BAŞVURULARINIZI ERTELEYİN

Bankalara kredi kartı ya da kredi başvurularınızı sürekli yapar hale gelmeyin. Arayan kişi olmayan, aranan kişi olun. Yaptığınız başvurulardan alacağınız her red cevabı negatif etki sağlayabilir. Kredi başvurusunu hemen yapmak yerine, yukarıdaki maddeleri birkaç ay uyguladıktan sonra bırakın onlar sizi arasın.

Kredi notları hesaplanırken aşağıdaki durumlara bakılır:

  • Kullandığınız kredi borçlarının vadesi
  • Borçlardaki gecikmeler
  • Faal olmayan hesap sayınız
  • Son kullanılan kredinin tarihi
  • Borç bakiyeleri
  • Borçların tanımlı kredi limitlerine oranı
  • Toplam kredi kartı limitleri
  • ve Toplam kredi kartı borçları
Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 1 Ortalama: 1]