1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Küresel Hava Yolu Şirketleri 2024 Kâr Tahminlerini Arttırdı

Küresel Hava Yolu Şirketleri 2024 Kâr Tahminlerini Arttırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Kâr Beklentisi

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), hava yolu şirketlerinin personel maliyetlerini kontrol altına alarak dünya genelinde sektörün 2021 yılında 30.5 milyar dolar kâr elde etmesini beklediğini açıkladı. Bu kâr beklentisi, 2023’te yukarı yönlü revize edilerek 27.4 milyar dolara yükseltilmişti.

2020 yılında küresel koronavirüs salgını nedeniyle sektör büyük bir darbe almış ve 140 milyar dolar zarar açıklamıştı. Ancak IATA Genel Müdürü Willie Walsh, 300’den fazla üyesini temsil eden IATA’nın yıllık toplantısında yaptığı açıklamada, “Durum özellikle Asya’da beklediğimizden daha iyi” dedi.

Seyahat talebindeki güçlü toparlanmaya rağmen küresel tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar sebebiyle uçak teslimatlarında gecikmeler meydana geldiği ve artan uçuş talebinin karşılanamadığı belirtildi.

Walsh ayrıca, hava taşımacılığı sektörünün, güvenli seyahat koşullarını sağlamak ve sektörün sürdürülebilirliğini artırmak için sürekli çaba sarf ettiğini vurguladı. Özellikle pandemi sonrası dönemde sektördeki iyileşme ve büyüme potansiyelinin yüksek olduğuna dikkat çekti.

Küresel Hava Yolu Şirketleri 2024 Kâr Tahminlerini Arttırdı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!