1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Küresel Piyasalarda Tahvil Getirilerinde Yükseliş Gözleniyor

Küresel Piyasalarda Tahvil Getirilerinde Yükseliş Gözleniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Tahvil Piyasasında Son Durum

ABD Hazinesi, tahvil ihraçlarında zayıf taleple karşılaşarak ABD tahvil getirilerinde artış yaşandı. Beş yıl vadeli 70 milyar dolarlık tahvil ihraç edilirken getiri yüzde 4,553 seviyesine yükseldi. Benzer şekilde, iki yıllık tahvil ihalesinde de getiri piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Bu durum ABD 10 yıllık tahvil getirisinde artışı beraberinde getirerek yüzde 4,54 seviyesine ulaştı.

ABD ve Asya Piyasalarındaki Etkileşim

ABD’deki tahvil satış dalgası Asya piyasalarını da etkiledi. Japon gösterge tahvil getirileri 2011’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, MSCI Asya Pasifik endeksi düşüş trendini sürdürdü. Hong Kong, Japonya ve Avustralya hisseleri değer kaybetti. Bu gelişmeler, küresel piyasalardaki risk iştahını etkileyerek dolar endeksini 1.250 seviyesinde tuttu.

Quant Fonundan Tahvil Öngörüsü ve Strateji

Bu yıl yüzde 14 getiri sağlayarak benzer fonların yüzde 94’ünü geride bırakan bir quant fonu, ABD tahvillerine karşı pozisyon aldı. Catalyst/Millburn Hedge Strateji Fonu, 5-10 yıllık ABD hazine tahvillerine karşı kısa vadeli tahvil ve özel sektör tahvili tercih etti. Fonun stratejisi, Fed’in bu yıl faiz indirimine gitmeyeceği beklentisi üzerine şekilleniyor. Catalyst Funds’ın CIO’su David Miller, “Fed’in faiz indirimlerine devam edememe olasılığı arttı. Faizleri düşürmeden enflasyonu nasıl kontrol edecekleri belirsiz” dedi. Aynı zamanda ABD borçlanma stratejisinin uzun vadeli tahviller üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekti.

Küresel Piyasalarda Tahvil Getirilerinde Yükseliş Gözleniyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!