1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Küresel Piyasaların Dengesini Sağlamak İçin Atılan Adımlar

Küresel Piyasaların Dengesini Sağlamak İçin Atılan Adımlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD ekonomisinin büyüme verisinin tüketim harcamaları etkisiyle aşağı yönlü revize edilmesi, Wall Street endekslerinde teknoloji şirketleri üzerinde negatif bir etki yarattı. Nasdaq Bileşik endeksi yüzde 1’in üzerinde bir düşüş yaşarken S&P 500 endeksi Perşembe gününü yüzde 0,6 ekside kapattı. Amerikan hisse vadelileri haftanın son işlem gününde de kayıp yaşayarak S&P 500 endeksinde yüzde 0,2’lik bir düşüş görüldü.

Asya ve Küresel Piyasaların Durumu

Asya’da ise ABD ve Çin’de büyümeye ilişkin zayıf sinyaller, politika desteği beklentilerini artırarak endekslerin yükselmesine neden oldu. Üç gün üst üste gerileyen MSCI Asya Pasifik endeksi, özellikle Hong Kong, Japonya ve Avustralya’daki pozitif performanslarla haftalık kaybının bir kısmını telafi etti. Asya hisse senetlerindeki yükselişte zayıf dolar ve düşen tahvil getirilerinin de etkili olduğu görülüyor.

Fed’in Politika Değerlendirmesi

Perşembe günü konuşan iki Fed üyesi, para politikasının kısıtlayıcı olup olmadığı konusunda farklı açıklamalarda bulundu. New York Fed Başkanı John Williams, enflasyonun yılın ikinci yarısında düşüşünü sürdürmesini beklediğini ve yüksek borçlanma maliyetlerinin ekonomik faaliyetleri kısıtladığını belirtti. Williams, faiz artışının düşük bir ihtimal olduğunu vurgularken, Dallas Fed Başkanı Lorie Logan ise politikanın esnekliğinin önemine değindi.

  • Amerikan hisse senedi piyasalarındaki dalgalanmalar, küresel piyasalarda da etkisini göstermeye devam ediyor.
  • Yatırımcılar, Fed’in politika adımlarını ve ekonomik verileri yakından izleyerek piyasalardaki gelişmelere karşı hazırlıklı olmalı.
Küresel Piyasaların Dengesini Sağlamak İçin Atılan Adımlar
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!