1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, dış kaynaklara erişimin arttığını açıkladı

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, dış kaynaklara erişimin arttığını açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Tahvil İhracı Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin dış kaynaklara erişiminde artış yaşanırken finansman maliyetlerinin düştüğünü belirtti. Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hazinenin başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği dolar cinsinden tahvil ihracı hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Ülkemiz, dış finansman kaynaklarına daha fazla erişim sağlarken, finansman maliyetlerinde olumlu bir düşüş yaşanıyor. Hazinemiz, 2032 vadeli 1,75 milyar dolar tutarındaki tahvil ihracını başarıyla tamamladı. Bu ihraçta gelen talep, yaklaşık 4 katı kadar oldu. Ayrıca, ABD tahvilleriyle karşılaştırıldığında getiri farkının 4,5 yılın en düşük seviyesine gerilediğini gözlemledik.”

Bakan Şimşek, Türkiye’nin risk priminin benzer gelişmekte olan ülkelerden olumlu bir şekilde ayrıştığını vurgulayarak, bu durumun ülkede uygulanan politikaların ve artan öngörülebilirliğin bir sonucu olduğunu belirtti.

Ülkenin dış finansman kaynaklarına erişiminin artması, ekonomik büyümeyi desteklerken, finansman maliyetlerindeki düşüş de yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenini artırabilir.

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, dış kaynaklara erişimin arttığını açıkladı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!