1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Mayıs Ayında Dış Ticaret Açığı Daraldı, Ancak Tüketim Malları İthalatı Artıyor

Mayıs Ayında Dış Ticaret Açığı Daraldı, Ancak Tüketim Malları İthalatı Artıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan Müjdeli Haber

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Mayıs ayı dış ticaret verilerini açıklayarak, Türkiye’nin cumhuriyet tarihinin en yüksek Mayıs ayı ihracat rakamına ulaştığını duyurdu. 2024 Mayıs ayında yüzde 11,4 artışla 24,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti. Ayrıca, yıllıklandırılmış ihracat rakamı 260,1 milyar dolara ulaşarak bir rekor daha kırıldı.

Mayıs Ayı Dış Ticaret Açığı

Mayıs ayında dış ticaret açığının 6,5 milyar dolar olduğu belirlendi. Bu durum, TÜİK verilerine göre 2024 Nisan ayındaki 12 aylık toplam açığın 87,1 milyar dolara gerilediğini gösteriyor. İhracatın artış göstermesi ve ithalatın azalması dış ticaret açığının daralmasına katkı sağladı.

İhracat ve İthalat Detayları

Mayıs ayında ihracatın bir önceki yıla göre %11,4 artarak 24,1 milyar dolara yükseldiği görüldü. İthalat ise %10,3 azalarak 30,6 milyar dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı Mayıs ayında %78,7 olarak gerçekleşti.

Sektörel İthalat Değişimleri

Sektörel İthalat Değişimleri

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Mayıs ayında tüketim malları ithalatında %20 artış kaydedilirken, hammadde ve yatırım malları ithalatında gerileme yaşandı. Hammadde ithalatı %16,4 azalarak 21,8 milyar dolara, yatırım malları ithalatı ise %5,4 düşüşle 4 milyar 510 milyon dolara geriledi.

Kaynaklar: Ticaret Bakanlığı, TurkeyDataMonitor, BloombergHT

Mayıs Ayında Dış Ticaret Açığı Daraldı, Ancak Tüketim Malları İthalatı Artıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!