Merkez Bankası Politikaları ve Liranın Durumu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yabancı ekonomi uzmanları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini sabit bırakacağını tahmin ediyor. Natixis Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Ekonomisti Inna Mufteeva, Mart ayındaki faiz artışının liraya olumlu etki yaptığını belirtiyor. Liranın değer kaybının yavaşladığını ve dövizdeki pozitif trendin ilerleyen aylarda hafifleyebileceğini düşünüyor.

Mufteeva, nisan ayına ilişkin enflasyon verilerinin beklendiğini ve bu verilerin fiyat dinamiklerindeki iyimser eğilimi doğrulayabileceğini ifade ediyor. Ayrıca iletişim ve sözle yönlendirme stratejilerinin faizlerin sabit kalmasına etki edebileceğini belirtiyor.

Liranın Geleceği ve Ekonomik İyileşme

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin politika faizini sabit bırakacağını öngörüyor. Drimal, turizm sezonunun hareketlenmesiyle cari işlemlerde iyileşme ve TCMB’nin sıkı para politikalarının lirayı destekleyebileceğini belirtiyor. Liranın güçlenmesinin ikinci ve üçüncü çeyrekte beklendiğini vurguluyor.

Ekonomistlerin beklenti anketine göre nisan ayında faiz artırımı ya da indirimi beklenmiyor. Yıl sonu politika faiz beklentileri ise medyan yüzde 45 olarak belirlenmiş.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Merkez Bankası Politikaları ve Liranın Durumu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!