Meta’ya Rekabet Kurulu Tarafından Verilen İdari Para Cezaları ve Uyum Süreci

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rekabet Kurulu, Meta’ya yönelik yaptığı incelemeler sonucunda sosyal ağ hizmetleri ve çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarında rekabeti engellediği gerekçesiyle toplamda 898 milyon lira idari para cezası uyguladı.

İnceleme ve Cezalar

2022 yılında Rekabet Kurulu, Meta’ya Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirerek rakiplerin faaliyetlerini zorlaştırdığı için 346 milyon lira idari para cezası kesmişti. Şirket, bu durumu düzeltmek için gerekli tedbirleri almazsa her gün için ayrıca ceza uygulanacağını belirtti.

Meta, Rekabet Kurulu’na sunduğu uyum tedbirleriyle kullanıcıların Facebook ve Instagram hesaplarını birleştirmedikleri sürece kişisel verilerinin birleştirilmeyeceğini açıkladı. Ayrıca daha önce hesaplarını birleştiren kullanıcıların da bu işlemi geri alabileceği belirtildi.

Uyum Süreci ve Kullanıcı Hakları

Meta’nın sunduğu uyum tedbirleri kapsamında kullanıcılar, hesaplarını birleştirmek veya ayırmak konusunda tam kontrol sahibi olacak. Yeni “Onay Ekranı” ile kullanıcılara veri birleştirme sürecinde detaylı bilgilendirme yapılacak ve kullanıcılara seçim yapma imkanı sunulacak.

Ayrıca kullanıcılar, istedikleri takdirde hesaplarını birleştirme veya ayırma işlemlerini “Hesaplar Merkezi” üzerinden kolayca gerçekleştirebilecekler. Bu sayede kullanıcılar, kişisel verilerinin nasıl işlendiği konusunda daha fazla kontrol sahibi olacaklar.

Toplam Cezanın Detayları

Meta’ya uygulanan toplam 898 milyon lira idari para cezası, şirketin rekabeti engelleyici faaliyetlerine karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğu değerlendirilerek kesilmiştir. Rekabet Kurulu, şeffaf ve adil rekabet ortamının korunması için gerekli adımları atmaya devam edeceğini belirtmiştir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Meta’ya Rekabet Kurulu Tarafından Verilen İdari Para Cezaları ve Uyum Süreci
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x