Norveç Varlık Fonu’ndan Yatırım Getirileri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Norveç Varlık Fonu, yılın ilk çeyreğinde genel yatırım getirisinin yüzde 6,3 olduğunu açıkladı. Bu performans, fonun 1,2 trilyon Norveç kronuna (109 milyar dolar) denk gelen bir değer artışı sağladı. Fonun ana varlık sınıfı olan Borsa portföyü ise yaklaşık yüzde 9,1 değer kazandı.

Yatırım Dağılımı ve Performans Değerlendirmesi

Norveç Varlık Fonu’nun portföy dağılımı incelendiğinde, yüzde 72,1’inin hisse senetleri, yüzde 26’sının sabit getirili menkul kıymetler, yüzde 1,8’inin gayrimenkul yatırımları ve yüzde 0,1’inin halka arz olmayan yenilenebilir enerji altyapı yatırımlarında bulunduğu görülüyor. Fon, sabit getirili menkul kıymetler yatırımlarından yüzde 0,4, borsada işlem görmeyen gayrimenkul yatırımlarından ise yüzde 0,5 zarar açıkladı. Yatırım Yönetimi Başkan Yardımcısı Trond Grande, hisse senedi yatırımlarının özellikle teknoloji sektörünün etkisiyle güçlü bir performans sergilediğini belirtti.

Norveç Varlık Fonu, 1990 yılından itibaren ülkenin petrol ve doğal gaz üretiminden elde edilen gelirle yabancı ülkelerin hisse senetleri, tahvil ve emlak piyasalarına yatırım yapıyor. Fonun büyüklüğü Norveç’in kişi başına düşen gelirine oranla oldukça yüksek seviyede bulunuyor ve gelecek nesiller için birikim yapılmasını sağlıyor.

Fonun yatırımları arasında, 72 ülke ve 8 bin 859’dan fazla firma bulunuyor. Ayrıca, dünya borsalarındaki hisselerin yüzde 1,5’ini elinde bulundurarak küresel bir portföy oluşturuyor. Norveç Varlık Fonu’nun büyüklüğü, Norveç nüfusuna kişi başına 283 bin dolarlık bir değer sağlıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Norveç Varlık Fonu’ndan Yatırım Getirileri
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x