1. Haberler
  2. Haberler
  3. OpenAI’da skandalların ardı arkası kesilmiyor – Yapay Zeka Dünyası

OpenAI’da skandalların ardı arkası kesilmiyor – Yapay Zeka Dünyası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OpenAI’de Yaşanan Son Gelişmeler

Yapay zekâ alanını domine eden OpenAI’de sular durulmuyor. Şirket, bir süredir ChatGPT’nin yeni sürümüyle gündemde. Ancak gelişmeler pek de istediği gibi değil… Önce Hollywood yıldızı Scarlett Johansson’ı sinirlendirmeyi başaran OpenAI, eski çalışanlarından hisselerini almak isteyince de başka bir skandala imza attı. İşte OpenAI’de son yaşananlar…

Hisseleri Geri İsteme Skandalı

OpenAI’nin ayrılan çalışanlara özsermaye konusunda baskı yaptığı iddia edildi. Cumartesi günü Vox’ta yayınlanan haberde, şirketin kazanılmış sermayeyi geri alabileceği belirtildi. Avukat Chambord Benton-Hayes, Vox’a “Bir şirketin halihazırda kazanılmış sermayesini geri alma tehdidinde bulunması korkunç ve alışılmadık bir durum” diyerek durumu yorumladı.

Vox’un haberinde, bazı eski çalışanlara ayrılık anlaşmalarını imzalamaları için yedi gün süre verildiği belirtildi. OpenAI, anlaşmayı gözden geçirmek için daha fazla zaman isteyen en az iki çalışana karşı çıktı. Ancak şirket, çalışanlardan hisseleri geri almayacağını açıkladı ve sözleşmedeki maddeleri değiştireceğini belirtti.

Scarlett Johansson ile Yaşanan Tartışma

OpenAI’nin yapay zekâ botu ChatGPT’nin seslerinden birinin Scarlett Johansson’ın sesine benzemesi olay oldu. Johansson, konuyla ilgili tepkisini dile getirdi ve hukuk danışmanı tutarak durumu değerlendirdi. Ünlülerin seslerinin izinsiz kullanılması konusunda yasaların olduğu ve Johansson’un da bu haklarını korumak için gerekli adımları attığı belirtildi.

Johansson, OpenAI’ye dava açmamış olsa da, şirketten sesin nasıl yaratıldığına dair açıklama istedi. Öte yandan, OpenAI’nin yapay zekâ modellerini eğitmek için News Corp’un gazetecilik içeriklerini kullanacağı bir anlaşma yapması olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

OpenAI’da skandalların ardı arkası kesilmiyor – Yapay Zeka Dünyası
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!