Perakende Güven Endeksi Mart 2024 Raporu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TEPAV Perakende Güven Endeksi’nin (TEPE) Mart 2024 raporu yayımlandı. Rapora göre, perakende güveni geçen aya kıyasla iyileşme gösterdi. TEPE değeri, bir önceki aya göre 6,6 puanlık artışla -9,0 puan seviyesine yükseldi.

İyileşmeye Yönelik Değerlendirmeler

TEPE değerindeki artış, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumuna yönelik değerlendirmelerdeki iyileşme ve gelecek 3 aya ilişkin satış beklentisindeki yükselişten kaynaklandı. Ancak, mevcut stok düzeyinin normalin altında olduğu yönündeki değerlendirme endekse olumlu yansıdı.

İşlerinde İyileşme Bekleyenlerin Oranı Arttı

Mart 2024 raporuna göre, katılımcıların işlerinde iyileşme bekleyenlerin oranı yükselirken işlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise azaldı. Olumsuz algılar ağırlıkta olsa da işlerinde iyileşme bekleyenlerin sayısında artış dikkat çekici.

Bölgesel Değişimler ve AB Karşılaştırması

Raporda bölgesel bazda incelendiğinde Güneydoğu Anadolu bölgesinde en fazla artış görülürken, AB-27 Perakende Güven Endeksi’nde ise geçen yıla kıyasla azalma kaydedildi. AB’deki negatif trende karşın, Türkiye’de perakende güvenindeki artış dikkat çekici.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Perakende Güven Endeksi Mart 2024 Raporu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x