Perakende Sektöründe Maliyet Artışları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BMD Başkanı Öncel, perakende sektöründe mart ayındaki anket sonuçlarını değerlendirerek, geçen ay adet olarak perakende satışlarda düşüş yaşandığını belirtti. Öncel, dernek üyeleri arasında yapılan ankete göre, girdi maliyetlerindeki artışın sektör genelinde sıkıntı yarattığını vurguladı. Özellikle hazır giyim, tekstil, elektronik ve kozmetik gibi sektörlerde ham madde ve ara malların maliyetinin dünya ortalamasının üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Sektördeki Zorluklar

Öncel, perakende sektöründeki üye markaların ortak şikayetinin girdi maliyetlerindeki artış olduğunu belirtti. Özellikle hazır giyim, tekstil ve ayakkabı gibi sektörlerde referans fiyat uygulamalarının maliyetleri artırdığını ve KDV indirimlerinin yapılamadığını ifade etti. Ayrıca AVM’lerdeki kira artışları konusunda da endişelerini dile getirdi.

Yabancıya Satışlardaki Düşüş

Öncel, Türkiye’deki perakende sektöründe yabancılara yapılan satışlardaki düşüşe de dikkat çekti. Geçmişte Türkiye’deki kartlı harcamaların önemli bir kısmının yabancılar tarafından yapıldığını ancak son dönemde bu oranın önemli ölçüde azaldığını belirtti.

Çözüm Önerileri

BMD Başkanı Öncel, perakende sektörünün enflasyonla mücadele etmesi için iki maddelik çözüm önerisini paylaştı. Gümrük vergilerinde indirim yapılması ve AVM’lerdeki kira maliyetlerinin düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Bu adımların perakendecilerin maliyetlerini azaltacağını ve enflasyonla mücadelede önemli bir adım olacağını ifade etti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Perakende Sektöründe Maliyet Artışları
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x