Petrol Fiyatlarındaki Güncel Durum

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de ham petrol ve akaryakıt stoklarının artması, düşük talep işaretleri ve yaklaşan OPEC+ politika toplantısı öncesi temkinli arz beklentileri nedeniyle petrol fiyatları Asya’da geriledi. Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,36 düşerek 82,86 dolar/varile geriledi. ABD’de Batı Teksas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri ise %0,32 düşüşle 78,13 dolara geriledi.

Geçmiş dönemlerde yaşanan arz sıkışıklığından belirgin bir şekilde uzaklaşıldığına dair işaretler ve Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından yayınlanan zayıf küresel petrol talebi tahmini nedeniyle her iki gösterge de bir önceki seansı hafif düşüşle tamamlamıştı.

ABD’deki Petrol Stokları ve Beklentiler

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün verilerine göre, ABD’deki ham petrol stokları geçen hafta 509.000 varil arttı. Benzin ve distile yakıt stoklarında da artış gözlendi. Bu durum, ABD’deki benzin talebinin beklenenden daha düşük olabileceği endişelerini artırdı ve fiyatları aşağı yönlü baskıladı.

ING analistlerine göre, gece açıklanan API rakamları, hem ham petrol hem de ürün stoklarındaki artış nedeniyle ılımlı bir düşüş sergiledi. Bu durum, normalden daha zayıf ABD benzin talebine ilişkin endişeleri ve stok artışını baskıladı.

EIA, Brent ham petrolünde spot fiyatının 2024 yılının geri kalanında varil başına 90 dolar civarında kalmasını bekliyor. EIA’nın tahminlerine göre, 2025’te ise küresel petrol üretiminde artışla birlikte spot Brent fiyatının ortalama 85 dolar seviyesine düşeceği öngörülüyor.

ABD’de ham petrol üretiminin 2024 yılında 13,2 milyon varil/gün olması beklenirken, 2025 yılında bu rakamın 13,7 milyon varil/güne ulaşması öngörülüyor. ABD’de doğalgaz üretiminin de artması bekleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Petrol Fiyatlarındaki Güncel Durum
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x