1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Piyasa, İlk Çeyrekte Büyüme Hızlanışını Bekliyor

Piyasa, İlk Çeyrekte Büyüme Hızlanışını Bekliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa katılımcıları, Türkiye ekonomisinin 2024 yılının ilk çeyreğinde önceki döneme göre büyüme ivmesini artıracağını öngörüyor. Bloomberg HT’nin anketine göre, kurumlar 2024 yılının ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yıllık yüzde 5,6 büyüyeceğini tahmin ediyorlar. Geçen yılın son çeyreğinde yıllık büyüme yüzde 4 olarak gerçekleşmişti.

Piyasa Beklentileri ve Tahmin Aralıkları

Ankete katılan kurumlar arasında en düşük büyüme tahmini yüzde 4,5 iken, en yüksek tahmin yüzde 6,9 olarak belirlendi. İlk çeyrekte önceki döneme göre büyüme beklentisi ise yüzde 1,5 olarak açıklandı. 2024 yılının tamamına ilişkin büyüme beklentisi ise yüzde 3,3 seviyesinde gerçekleşti.

2025 Yılına İlişkin Büyüme Tahminleri

Ankette 2025 yılı için de büyüme tahminleri yer aldı. Buna göre, 2025 yılı için medyan büyüme tahmini yüzde 3,8 oldu. En yüksek tahmin yüzde 4,5 iken, en düşük beklenti yüzde 3 olarak belirlendi.

İkinci Yarıda Büyüme Beklentileri

İkinci Yarıda Büyüme Beklentileri

Piyasada sıkılaşan para politikasına rağmen yerel seçim öncesi öne çekilen talebin birinci çeyrekteki büyümeye katkı sağladığı belirtiliyor. Genel beklenti ise yılın ikinci yarısında iç tüketimin yavaşlayacağı yönünde. Ekonomi yönetimi, daha dengeli bir büyüme kompozisyonu hedeflerken iç talebi kontrol altında tutmaya odaklanıyor.

TCMB Analizi ve Büyüme İvmesi

TCMB Analizi ve Büyüme İvmesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk çeyreğinde büyümenin güçlendiğine işaret ederken çıktı açığına da vurgu yapıyor. Öncü göstergeler, 2024 yılının ilk çeyreğinde büyüme ivmesinin arttığını gösterirken, çıktı açığı ise yükseldi. TCMB’nin raporunda, çıktı açığı serilerinden elde edilen belirsizlik bandının genişlediği ifade ediliyor.

Piyasa, İlk Çeyrekte Büyüme Hızlanışını Bekliyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!