1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Piyasa Uzmanları Anketi: Dolar ve DTH’dan Kaçının!

Piyasa Uzmanları Anketi: Dolar ve DTH’dan Kaçının!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa Profesyonelleri Anketi: Mayıs 2024 Sonuçları

Piyasa Profesyonelleri Anketi: Mayıs 2024 Sonuçları

Spinn Danışmanlık tarafından düzenlenen ve 100 piyasa profesyonelinin katıldığı Piyasa Profesyonelleri Anketi (PPA) Mayıs ayı sonuçlarına göre dolar ve dolar bazlı enstrümanlardan uzaklaşıldığı görülüyor. Anket sonuçlarına göre, piyasa profesyonelleri USDTRY ve DTH (döviz bazlı enstrümanlar) konusunda nötr kal ya da ağırlığı düşür tavsiyesinde bulunmuşlar.

Piyasa Profesyonelleri Tavsiyelerindeki Değişimler

Mayıs ayında, piyasa profesyonellerinin tavsiyelerinde dikkat çekici değişimler yaşanmış. Özellikle ağırlığı çok düşür tavsiyesindeki artış öne çıkıyor. USDTRY ve DTH’lar için ağırlığı düşür tavsiyesi artarken, yurtdışı hisse senetleri ve altın gibi enstrümanlarda nötr kal tavsiyesi ağırlık kazanmış. Fed kaynaklı belirsizliklerin etkisiyle yurtdışı piyasalarda da nötr kal tavsiyesi öne çıkmış.

Yurtiçi hisse senetleri konusunda ise piyasa profesyonelleri nötr kalmayı tercih etmiş. Mevduatın portföylerdeki yeri ile ilgili ise ağırlığı artır tavsiyesi öne çıkmış, ancak mevduat faizlerinde gevşeme beklentisi azalmış. Kısa ve uzun vadeli tahvillerde ise ağırlığı artır tavsiyesi göze çarpmış.

Portföy Dağılımı ve Tercihleri

Piyasa Profesyonelleri Anketi’ne göre, portföy tercihlerinde hisse senedinin yerini mevduat almış. Mevduatın payı artarken, hisse senedi payında düşüş yaşanmış. Altın, kısa ve uzun vadeli tahvillerin portföylerdeki payları ise artmış. Toplamda portföy dağılımında belirgin değişiklikler yaşanırken, piyasa profesyonellerinin tercihleri beklentilerini yansıtmaya devam etmiş.

Spinn Danışmanlık tarafından düzenlenen Piyasa Profesyonelleri Anketi, piyasa analistlerine ve yatırımcılara önemli ipuçları sunmaya devam ediyor. Anket sonuçları, piyasa trendleri ve yatırım stratejileri konusunda fikir sahibi olmak isteyenler için değerli bir kaynak niteliği taşıyor.

Piyasa Uzmanları Anketi: Dolar ve DTH’dan Kaçının!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!