Rekabet Kurulu Soruşturmaları ve Uzlaşmaları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşmaların İncelenmesi

Rekabet Kurulu, şirketler arasında rekabeti sınırlayıcı anlaşmaların yapıp yapılmadığını, uyumlu eylem ve kararların alınıp alınmadığını inceliyor. Son dönemde yapılan soruşturmalar arasında Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi A.Ş., Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi A.Ş., ve diğer önemli gıda şirketleri bulunuyor.

Uzlaşmaya Varan Şirketlerin Durumu

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, şirketlerin uzlaşma yoluna gitmesi durumunda ceza miktarının daha yükselebileceğini belirtti. Şirketlerin uzlaşma tutarlarına göre ceza almadan durumu düzeltebileceğini açıkladı.

İlaç Sektöründe Uzlaşma Süreci

Geçen yıl ilaç sektöründe faaliyet gösteren 31 firma hakkında başlatılan soruşturma, GlaxoSmithKline ve Abdi İbrahim İlaç Sanayi gibi firmaların uzlaşma yolunu tercih etmesiyle sonuçlandı. Şirketler arasındaki uzlaşma tutarı 220 milyon TL’ye ulaştı.

İşgücü Piyasaları ve Rekabet Kurulu

Rekabet Kurulu, işgücü piyasalarına yönelik soruşturmalarıyla da dikkat çekiyor. Başkan Küle, işgücü piyasalarında yapılan anlaşmaların rekabet ihlali olarak değerlendirilebileceğini vurgulayarak, şirketlere ağır cezaların uygulanabileceğini belirtti.

Rekabet Kurulu’nun Gelecek Planları

Rekabet Kurulu, şirket satın alma onaylarının yanı sıra sosyal medya platformları gibi dijital rekabet konularıyla da yakından ilgileniyor. Başkan Küle, gelecek yıllarda rekabet soruşturmalarının artarak devam edeceğini ve şirketlerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Rekabet Kurulu Soruşturmaları ve Uzlaşmaları
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!