Rusya Türk domatesini yeniden almaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili resmi bir açıklama şimdilik yapılmazken, iki ülke heyetleri 14 Eylülde bir araya gelecek.

Domates Krizinde Son Dakika Gelişmesi!

Rusya, Türkiye’den ithal ettiği bazı sebze ve meyve ürünlerine kısıtlamalar uygulamış, iki ülke arasındaki gerginliğin sona ermesi sonrasında domates dışındaki tüm ürünlerdeki kısıtlamaları kaldırmıştı. Rusya ile Türkiye arasındaki domates pazarlığı ise yaklaşık bir yıldır devam ederken, konuyla ilgili son gelişme Rus basınında yer aldı.

Gazetenin haberine göre Türkiye ile Rus heyeti 14 Eylül tarihinde yeniden bir araya gelecek. Heyetler domates konusunu masaya yatırarak bir yeni bir formül bulmaya çalışacak. Rus heyeti 100 bin ile 300 bin ton arasında alım yapılmasına yeşil ışık yakacak. Rus gazete domates alımlarının 1 Ekim 2017 tarihinden sonra başlayacağını iddia etti. Yine habere göre Türkiye’den yapılacak domates ithalatı 2018 yılının Nisan-Mayıs aylarına kadar devam edecek.

100 Bin ile 300 Bin Ton Arasında Alım Yapabilir

Türkiye’nin uçak krizi öncesinde Rusya’ya ihraç ettiği domates miktarı 338 bin ton civarındaydı. Rusya 1 Ekimden sonra Türkiye’den 100-300 bin ton arasında domates ithal ederse, Türkiye birkaç yıl önce ülkeye ihraç ettiği domates miktarına zaten ulaşmış olacak. Rusya yeni dönemde domates ithalatına başlarsa alımları, uygunluk belgesi ve akreditasyonu olan firmalar aracılığıyla gerçekleştirecek.

Haberde bu bilgiler yer alırken Rusya Tarım Bakanlığı ve Rusya Tarım Ürünleri Sıhhı Denetim Dairesi konuyla henüz bir açıklama yapmadı.

Rus gazetenin haberinde Rusya’nın en ünlü marketlerinin Türk domates ihracatçılarıyla görüşme yaptığı, bu marketler arasında geniş bir alanda faaliyet gösteren Diksi marketler zincirinin de olduğu kaydedildi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]