1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Rusya, Türkiye’nin Kredi Borç Faizini Sildi

Rusya, Türkiye’nin Kredi Borç Faizini Sildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya ve Türkiye Arasındaki İhracat Kredisi Anlaşması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı belgeye göre, Rusya’dan 2017 yılında 726 milyon dolarlık ihracat kredisi alan Türkiye, yaptırımlardan dolayı sadece 111 milyon dolarlık kısmını ödeyememişti. Ancak, Türkiye’nin kalan borcunu ödemesi için yeni bir karar alındı.

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Sazonov, Türkiye’nin 2022’ye kadar yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirdiğini belirtti. Ancak, 2022 ve 2023’te 111 milyon dolarlık ödemeyi yapamama nedeni, yaptırımlar ve dış kontrol faktörleriydi.

Rus ve Türk hükümetleri, Ağustos 2023’te kredi anlaşmasına ek protokol imzalayarak Türkiye’nin borcunu 60 gün içinde ödemesini kararlaştırdı. Eylül 2023’te Türkiye, borcun tamamını geri ödedi ancak Rusya’nın 17 milyon dolarlık ceza alma hakkı vardı.

Rusya’nın geçen hafta kabul ettiği yasa tasarısı ile 17 milyon dolarlık borç silindi. Bu adım, Rusya ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirme ve iş birliğini artırma yolunda önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Rusya, Türkiye’nin Kredi Borç Faizini Sildi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!