1. Haberler
  2. Emtia Haberleri
  3. SABAH Raporu: Piyasalar Trend Oluşturma Konusunda Zorlanıyor

SABAH Raporu: Piyasalar Trend Oluşturma Konusunda Zorlanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed Açıklamaları ve Piyasa Beklentileri

Fed’in son açıkladığı tutanaklarda enflasyon vurgusunu koruması, piyasaların yön tayin etmek için veri odaklı bir seyir izlemesine neden oluyor. Yatırımcılar, Merkez Bankası’nın faiz indirimine kapı aralayacağı için verilerde ivme kaybı görmek istiyor. Ancak açıklanan verilerin istenen doğrultuda olduğunu söylemek zor.

Global Piyasa Gelişmeleri

Dün küresel piyasalarda Orta Doğu’daki yüksek tansiyonun etkisiyle karışık bir görünüm hakimdi. Minneapolis Fed Başkanı Kashkari’nin faiz artırımı ihtimalini masada tuttuğunu belirtmesi ve ABD tüketici güven endeksinin beklentileri aşarak yükselmesi, piyasalarda belirsizliği artırdı.

Makroekonomik Veri ve Merkez Bankaları

Bugün Almanya öncü TÜFE rakamı takip edilecek. ECB’de Villeroy’un açıklamaları ve Fed’den Williams’ın konuşması önemli olacak. Ayrıca Fed Bej Kitap’ı da ABD ekonomisinin durumuna ışık tutacak.

Türk Lirası ve Borsa İstanbul

Türk Lirası’nın değer kazanımı devam ederken, Borsa İstanbul’da yön bulmakta zorlanıldığı görüldü. Endekste 10.600 puanın destek olarak çalıştığı belirtilirken, kısa vadede 10.760 puanın aşılmasıyla iyimserliğin artabileceği belirtiliyor.

TL: TL iyimser görünümünü korurken kurun dün de 32,20’nin altındaki seyrini sürdürdüğünü gördük. Ayın başından bu yana bakıldığında ise TL’nin sınırlı da olsa değer kazanımı ile seyretmesi dikkat çekiyor. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın sıklıkla dile getirdiği reel değer kazanımının Mayıs ayında da gerçekleşme ihtimali ayın sona ermesine birkaç gün kala son derece yüksek görünüyor. TCMB’nin likidite sterilizasyonu adımının yanında son dönemde TL varlıklara olan ilginin belirgin şekilde artması ve CDS’lerdeki geri çekilme görünümü güçlendirir nitelikte.

Borsa İstanbul: Dün küresel ölçekte önemli bir gündem maddesi olmadığı için piyasaların yön bulmakta belirgin şekilde zorlandığını gördük. Endekste zaman zaman 10.600 puanın altına sarkılsa da destek olarak çalışan bu seviyenin üzerinde kalınması rahatlatıcı bir zemin yaratıyor. Avrupa’daki sakin sayılabilecek görünüm de gün boyu Borsa İstanbul’da riskleri limitleyen bir unsur olarak çalıştı. Dün günün sonuna doğru kazanılan momentum pozitif sinyaller verirken  kısa vadede iyimserliğin güç kazanabilmesi için 10.760 puanın aşılması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer taraftan bilançolar tarafında ise bugün SOKM ve ULKER’in sonuçlarını takip edeceğiz.

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI
  • Destekler: 11956, 11860, 11776, 11679
  • Dirençler: 12125, 12221, 12305, 12402
  • Destekler: 32.1615, 32.0975, 32.033, 31.9685
  • Dirençler: 32.226, 32.2905, 32.355, 32.4195
SABAH Raporu: Piyasalar Trend Oluşturma Konusunda Zorlanıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!