1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Sanayi Üretiminde Sert Daralma: Yaz Ayları Umut Vadetmiyor

Sanayi Üretiminde Sert Daralma: Yaz Ayları Umut Vadetmiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK Verilerine Göre Nisan Ayında Sanayi Üretiminde Daralma

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, 2024 Nisan ayında sanayi üretiminde aylık bazda %4,9 oranında daralma yaşandı. Senelik bazda ise daralma oranı %0,7 seviyesinde gerçekleşti. Bu veriler, ekonomi açısından dikkat çekici gelişmeleri işaret ediyor.

Alt Sektörlerdeki Daralma ve Artışlar

Alt Sektörlerdeki Daralma ve Artışlar

Aylık bazda incelendiğinde, 12 alt sektörün tamamında daralma görülürken, en yüksek daralma oranları yüksek teknoloji, sermaye malı ve imalat sektörlerinde yaşandı. Senelik bazda en çok daralma yaşanan sektörler ise sermaye malı ve orta yüksek teknoloji oldu. Ancak, bazı sektörlerde artışlar da devam etti. Madencilik ve taş ocakçılığı ile enerji sektörleri öne çıkan sektörler arasında yer aldı.

Değerlendirme: Sanayi üretimindeki daralma, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artırımı ve ticari kredilerdeki sıkılaştırma tedbirleriyle ilişkilendirilmekte. Bu durumun yanı sıra, yerel seçimler sonrasında alınan ilave sıkılaştırma tedbirleri sanayi üretimi açısından zorlu bir süreci işaret edebilir. Avrupa ekonomilerindeki toparlanmanın yetersiz kalması da Türkiye’nin dış ticaretini etkileyerek sanayi üretiminde olumsuz bir tabloya neden olabilir.

Sanayi Üretiminde Sert Daralma: Yaz Ayları Umut Vadetmiyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!