1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Şimşek: Türkiye’nin Finansal Göstergeleri İyileşiyor

Şimşek: Türkiye’nin Finansal Göstergeleri İyileşiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Şimşek’ten Ekonomi Programı Değerlendirmesi

Bakan Şimşek, resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ekonomi programının olumlu sonuçlarını paylaştı. Bakan, finansal göstergelerdeki iyileşmeleri vurgulayarak, ekonomik durumun güçlendiğini belirtti.

Risk primini gösteren CDS’nin geçen yıl mayıs ayına göre 435 baz puan azalarak 2020 yılı şubat ayından sonraki en düşük seviyesi olan 268 baz puana gerilediği bilgisini paylaşan Bakan Şimşek, ekonomik istikrara dikkat çekti.

Bakan Şimşek’in değerlendirmelerine göre, 2023 yılı ağustos ayından itibaren kesintisiz olarak azalan Kur Korumalı Mevduat stoku yüzde 36 azalırken, nominal düşüş 1,2 trilyon liraya ulaştı. Aynı dönemde, TL mevduatlarının toplam içindeki payı 14 puan arttı.

Merkez Bankası brüt rezervinin 134,4 milyar dolara ulaştığını belirten Bakan, swap hariç net uluslararası rezervlerdeki iyileşmenin son bir buçuk ayda 42 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Bakan Şimşek, “Programımızın olumlu sonuçları ve artan güven ile güçlenen finansal istikrar dezenflasyona önemli katkı sağlayacak” dedi. Ekonomideki bu olumlu gelişmelerin sürdürülebilirliği ve istikrarın devamı için çalışmaların kararlılıkla devam edeceğini belirtti.

Şimşek: Türkiye’nin Finansal Göstergeleri İyileşiyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!