Şimşek’ten Şişecam Tahvil İhracı Değerlendirmesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şişecam’ın Cumhuriyet tarihinin en büyük tahvil ihracı gerçekleştirmesine ilişkin açıklamalar, Maliye ve Hazine eski Bakanı Mehmet Şimşek tarafından sosyal medya hesabından değerlendirildi. Şimşek, bu gelişmenin Türkiye’ye dış kaynak girişi sağladığı ve ülkenin uluslararası piyasalardan uygun maliyetli finansman elde etmesine katkı sağladığına dikkat çekti.

Şimşek, artan güven ortamı ve öngörülebilirlik sayesinde Türkiye’nin uluslararası piyasalardan uzun vadeli ve uygun maliyetli dış finansman sağladığını belirtti. Özellikle 2023 yılının ilk aylarında yaşanan net portföy çıkışlarına rağmen son dönemde yaşanan net portföy girişleri ve dış borç çevirme oranlarındaki artışlar dikkat çekiciydi.

Şimşek’in verilerine göre, 2023 yılının ilk 5 ayında 2,9 milyar dolar net portföy çıkışı yaşanırken Haziran 2023-Şubat 2024 döneminde 16,8 milyar dolar net portföy girişi gerçekleşti. Ayrıca, dış borç çevirme oranları bankalarda yüzde 96’dan yüzde 149’a, reel sektörde ise yüzde 73’ten yüzde 118’e yükseldi.

Şimşek’in açıklamalarına göre, yılın ilk 4 ayında bankaların 10,7 milyar dolar, özel sektörün ise 1,6 milyar dolar eurobond ihraç ettiği bilgisine de yer verildi. Bu veriler, Türkiye’nin uluslararası finans piyasalarındaki konumunu ve yatırımcı güvenini yansıtan önemli göstergeler arasında yer alıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Şimşek’ten Şişecam Tahvil İhracı Değerlendirmesi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!