1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Şirket, Hazine’ye 1,7 milyar dolarlık eurobond kaynağı sağlıyor

Şirket, Hazine’ye 1,7 milyar dolarlık eurobond kaynağı sağlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanlığı Tahvil İhraç Detayları

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2024 yılı dış finansman programı kapsamında önemli bir adım atarak ABD doları cinsinden 2032 vadeli bir tahvil ihracı gerçekleştirdi. Bu kapsamda 9 Temmuz 2024 tarihinde BNP Paribas, Citi, J.P. Morgan ve Standard Chartered’a yetki verilerek gerçekleştirilen tahvil ihracı, 1,75 milyar ABD doları finansman sağladı.

17 Temmuz 2032 vadeli tahvilin kupon oranı %7,125, getiri oranı ise %7,300 olarak belirlendi. İhraç sürecinde yaklaşık 170 yatırımcı tarafından dört katına yakın talep alınırken, tahvilin dağılımında ABD, Birleşik Krallık, diğer Avrupa ülkeleri, Orta Doğu, Türkiye ve Asya ve diğer ülkelerden yatırımcılar bulunmaktadır.

Bu başarılı tahvil ihracıyla birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2024 yılında uluslararası sermaye piyasalarından yaklaşık 7 milyar ABD doları finansman sağlamış oldu. Bu adım, ülke ekonomisinin güçlenmesine ve projelerin desteklenmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Yatırımcı Dağılımı Oranı
ABD %39
Birleşik Krallık %39
Diğer Avrupa Ülkeleri %9
Orta Doğu %6
Türkiye %4
Asya ve Diğer Ülkeler %3
Şirket, Hazine’ye 1,7 milyar dolarlık eurobond kaynağı sağlıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!