1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Şişecam İlk Çeyrek Bilançosunu Kamuya Açıkladı

Şişecam İlk Çeyrek Bilançosunu Kamuya Açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şişecam’ın 2024 Yılına İlişkin Finansal Durumu

Şişecam, 2024 yılının ilk çeyreğinde finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdi. Şirketin kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56 düşüşle 2,5 milyar TL olarak açıklandı. Bir önceki çeyreğe göre ise düşüş yüzde 35 olarak gerçekleşti. Şişecam, 2023 yılının dördüncü çeyreğinde ise 3,7 milyar TL kâr elde etmişti.

Satış ve Üretim Performansı

Şişecam’ın Mart sonu itibarıyla konsolide net satışları, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 azalarak 40,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Brüt kâr marjı yüzde 23 olan şirketin brüt kârı 9,2 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. İlk çeyrek sonu itibarıyla konsolide FAVÖK marjı yüzde 12 olarak açıklandı ve FAVÖK hacmi 4,7 milyar TL oldu.

Şişecam’ın yurt içi ve yurt dışındaki tesislerinde Ocak-Mart 2024 döneminde 1,3 milyon ton cam üretimi, 1,2 milyon ton soda külü üretimi ve 0,87 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirildi. Ayrıca, bu dönemde toplam 4,3 milyar TL tutarında yatırım harcaması yapıldı.

Enflasyon muhasebesi sebebiyle parasal kazanç/kayıp kaleminin altında 4,4 milyar TL’lik pozitif etki oluştu. Şirketin brüt kârı 9,2 milyar TL; FAVÖK ise 3,1 milyar TL olarak gerçekleşti. FAVÖK, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 düşüş gösterirken, bir önceki çeyreğe göre yüzde 30 arttı. 2023 dördüncü çeyrekteki 9,6 milyar TL brüt kâr ile kıyaslandığında ise yatay bir performans sergiledi.

Şişecam İlk Çeyrek Bilançosunu Kamuya Açıkladı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!