Şişecam, Rekor Taleple Eurobond İhracında Bulundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şişecam, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Eurobond ihraçlarına rekor talep gelmesiyle Cumhuriyet tarihinin en büyük şirket tahvil ihracını gerçekleştirdi. Artan talep üzerine şirket, ilgili ihraçlarını 1,5 milyar dolara yükseltti. Toplamda 5 milyar dolara yakın talep alındı.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen 1,1 milyar dolarlık Eurobond ihracına gelen toplamda 3,5 milyar doların üzerindeki taleple Cumhuriyet tarihinin en büyük şirket tahvil ihracına imza atan Şişecam, rekor kırdı. Türkiye dışı kurumsal yatırımcılardan gelen yüksek talep sonrası tahvil ihracını 1,5 milyar dolara çıkaran Şişecam’ın Eurobond’una uluslararası kuruluşlardan 5 milyar dolara yakın talep geldi.

Şişecam, tahvil ihracını İngiltere’deki iştiraki Sisecam UK PLC üzerinden gerçekleştirdi. İki ayrı ihraçta toplamda 5 yıl vadeli 675 milyon dolarlık ve 8 yıl vadeli 825 milyon dolarlık tahvil ihraç edildi. İhraçların kupon faizleri aynı seviyede olup, tahvil getirilerinin ağırlıklı ortalamaları sırasıyla yüzde 8,056 ve yüzde 8,455 seviyesinde gerçekleşti.

Dünyanın farklı ülkelerinden yoğun talep gören tahvillerin yüzde 37’si İngiltere, yüzde 36’sı ABD, yüzde 15’i Avrupa, yüzde 12’si ise Hong Kong başta olmak üzere Asya ve Orta Doğu menşeli fon ve finans kuruluşları tarafından satın alındı.

İhraç Detayları

Vade Miktar Kupon Faizi
5 Yıl 675 milyon dolar 8,056%
8 Yıl 825 milyon dolar 8,455%
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Şişecam, Rekor Taleple Eurobond İhracında Bulundu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!