S&P Global: ABD PMI Verileri Nisan Ayında Geriledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

S&P Global, ABD’nin nisan ayına ilişkin imalat, hizmet ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) öncü verilerini açıkladı. İmalat sektörüne ilişkin verilere göre, endeks nisanda geçen aya kıyasla 2 puan azalarak 49,9 değerine geriledi. Mart ayında 51,9 olan endeksin beklentilerin altında kalması dikkat çekti.

ABD’de hizmet sektörü PMI da nisanda 0,8 puan azalarak 50,9 değerine geriledi. Bu, 5 ayın en düşük seviyesi olarak kaydedildi. Hizmet sektöründeki genişleme ivmesinde yaşanan yavaşlama endişe yarattı.

İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI da nisanda aylık bazda 1,2 puan azalarak 50,9’a düştü. Mart ayında 52,1 olan endeksin 50 seviyesinin altına inmesi, ekonomideki genişleme potansiyeline dair soru işaretleri oluşturdu.

S&P Global Market Intelligence Başekonomisti Chris Williamson, verilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, ABD ekonomisindeki iyileşmenin ikinci çeyreğin başında ivme kaybettiğini belirtti. PMI verileri, 50’nin üzerinde değer alması durumunda sektörde genişlemeye, 50’nin altında kalması durumunda ise daralmaya işaret ediyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
S&P Global: ABD PMI Verileri Nisan Ayında Geriledi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x