1. Haberler
  2. Analizler
  3. TCMB beklentilerinin gerçekleşmesini beklemeye geçti

TCMB beklentilerinin gerçekleşmesini beklemeye geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed’in Politika ve Faiz Durumu

ABD’den gelen işsizlik başvurularının düşmesine karşın, S&P Global’in Flash PMI anketi iş faaliyetlerinin Mayıs ayında tahminlerden daha hızlı büyüdüğünü göstermesi, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı yani Fed’in faiz oranlarını düşürmekte acele etmeyeceğini teyit etmesi ve yatırımcıları riskli varlıklardan uzak tutmasıyla dolar yükselirken, Asya borsalarının negatif seyirde olduğunu görmekteyiz.

Asya Borsaları ve Petrol Fiyatları

Piyasa ve Fed’in gevşemeye başlamak için işgücü piyasasında çatlaklar oluşana kadar beklemesi gerekecek ve şu anda durumun böyle olduğuna dair çok az kanıt var. Güçlü ekonomik verilerin yanı sıra Fed’in hafta başındaki son toplantısından gelen şahin tutanaklar, yatırımcıların bu yıl faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini azaltmasına neden oldu ve piyasalar şu anda sadece 35 baz puanlık bir gevşemeyi fiyatlıyor.

Ham Petrol ve Altın Fiyatları

Petrol fiyatları da , yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın yapışkan enflasyon ortamında faiz oranlarına ilişkin son yorumlarını dikkate almasıyla yatay seyrederken, ABD’de sezonluk yakıt talebindeki artışa ilişkin işaretlerden kısmi destek alarak hafif arttı. Brent petrol vadeli işlemleri varil başına 2 sent artışla 81,38 dolardan , ABD WTI ham vadeli işlemleri 1 sent düşüşle 76,86 dolardan işlem görmekte.

Altın ve Türkiye’deki Faiz Durumu

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın tutanaklarındaki şahin tavrın ardından faiz indirimi beklentilerinin azalmaya başlamasıyla, bu sabah iki haftanın en düşük seviyesini gördü ve yaklaşık sekiz ayın en büyük haftalık kaybına hazırlanıyor. Spot altın, 9 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra ons başına 2.330 dolarda ve yatay.

TCMB ve Türk Lirası Politikaları

Yurtiçinde ise TCMB bir haftalık repo faizini Nisan ayının ardından Mayıs’ta da sabit tutarak %50 seviyesinde bıraktı. TCMB artık beklentilerinin gerçekleşmesini beklemeye geçti. TCMB Para Politikası Kurulu karar metninde sistemde oluşan likidite fazlasını sterilize etmek için ilave adımlar atılacağı belirtildi ardından da Türk Lirası mevduat ve Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranları artırıldı.

TCMB beklentilerinin gerçekleşmesini beklemeye geçti
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!