1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TCMB, Döviz Serbest Hesaplara Ödenen Faiz Oranını İndirdi

TCMB, Döviz Serbest Hesaplara Ödenen Faiz Oranını İndirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Faiz Düzenlemesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Euro Bölgesi’nde yapılan faiz indirimlerinin etkisiyle yabancı para hesaplarındaki faiz oranlarında düzenlemeye gitti. TCMB, Türk lirası cinsinden olan ve ihbarlı Döviz mevduat hesapları için uygulanan faiz oranını yüzde 4,75’ten yüzde 4,50’ye çekti.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz indirimlerine paralel olarak, döviz depo alım faiz oranları da düşürüldü. Tüm vadelerde döviz depo alım faiz oranı yüzde 4’ten yüzde 3,75’e indirildi. Aynı zamanda, döviz depo satım faiz oranları da revize edildi. 1 hafta vadesinde yüzde 6’dan yüzde 5,75’e, 1 ay vadesinde ise yüzde 6,5’ten yüzde 6,25’e indirildi.

AMB’nin Perşembe günü gerçekleştirdiği toplantı sonrasında mevduat faiz oranını yüzde 4’ten yüzde 3,75’e indirmesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da benzer bir adım atmasına neden oldu. Bu düzenlemeler, yerel ve küresel piyasalarda faiz oranlarına ilişkin yeni bir dönem başlatmış olabilir.

TCMB, Döviz Serbest Hesaplara Ödenen Faiz Oranını İndirdi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!