1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. TCMB: Enflasyon Düşüş Trendine Girecek

TCMB: Enflasyon Düşüş Trendine Girecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplantı Özeti

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı özetinde, TL mevduat ve Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranları artırılarak sistemden yaklaşık 550 milyar TL likidite çekildiği bildirildi. Toplantıda enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı vurgulandı.

Politika Kararları

Merkez Bankası, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini dikkate alarak politika faizini sabit tutma kararı aldı. Ancak, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı bir duruş sergileyeceği belirtildi. Ayrıca, yurt içi ve yurt dışı yerleşiklerin Türk lirası finansal varlıklara talebiyle oluşan likidite fazlasını dengelemek için ek tedbirler alındı.

Önlemler ve Etkileri

Toplantıda alınan önlemler arasında, TL mevduat ve KKM hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının artırılması ve yabancı para kredilerde aylık yüzde 2 büyüme sınırı getirilmesi yer aldı. Bu adımların parasal aktarım mekanizmasını destekleyerek makro finansal istikrarı korumayı hedeflediği ifade edildi.

Enflasyon Gelişmeleri

Nisan ayında tüketici fiyatlarında belirgin bir artış yaşanırken, enflasyonun ana eğilimi sınırlı bir zayıflama gösterdi. Hizmet sektöründe yüksek fiyat artışları devam ederken, gıda grubunda ise ılımlı bir seyir izlendi. Üretici fiyatları ve uluslararası emtia fiyatlarındaki artışlar enflasyon üzerindeki baskıları artırmaya devam etti. Ancak, piyasa katılımcıları anketi sonuçlarına göre enflasyon beklentilerinde düşüş gözlendi.

Öncü Göstergeler ve Beklentiler

Öncü göstergeler, enflasyonun mayıs ayında nispeten yatay seyretmesini öngörürken, enerji fiyatlarındaki dalgalanmaların enflasyon üzerinde belirleyici olacağı vurgulandı. Ayrıca, tüketici enflasyonunda mevsimsel etkilerin ve enerji fiyatlarındaki değişimlerin yüksek etkisi bekleniyor.

TCMB: Enflasyon Düşüş Trendine Girecek
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!