1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TCMB Faiz Artışı İhtimalini Hala Değerlendiriyor

TCMB Faiz Artışı İhtimalini Hala Değerlendiriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini %50 seviyesinde sabit bıraktı. Bu karar, geçen ayki faiz kararıyla paralel olarak alındı. TCMB, faiz artışı olasılığını açık tutarak enflasyonla mücadelede ihtiyatlı bir duruş sergilemeye devam ediyor.

Sterilizasyon Adımları

TCMB’nin faiz kararından daha fazla dikkat çeken konu, son dönemde yükselen likidite fazlasına karşı alınan sterilizasyon adımları oldu. Banka, fazla likiditeyi azaltmak amacıyla TL mevduat ve karşılık kabul makası (KKM) hesaplarına uygulanan zorunlu karşılıkları artırdı. Ayrıca, yabancı para kredilerde sınırlandırmalar getirilerek dövizle borçlanma kontrol altına alınmaya çalışıldı.

TCMB’nin Rezerv Durumu

TCMB, mart sonunda -65,5 milyar dolar seviyesindeki net rezervlerini artırarak -14,8 milyar dolara çıkardı. Döviz rezervlerinde yaşanan iyileşme, piyasalardaki güveni artırıcı bir etki yarattı. Ancak, likidite fazlasının devam etmesi halinde TCMB’nin ek sterilizasyon adımları atabileceği belirtiliyor.

TCMB Faiz Artışı İhtimalini Hala Değerlendiriyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!