1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TCMB’nin Enflasyon Göstergesinde Hızlanma Tespit Edildi

TCMB’nin Enflasyon Göstergesinde Hızlanma Tespit Edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mayıs Ayında Enflasyon Durumu

Mayıs Ayında Enflasyon Durumu

Mayıs ayında Türkiye’de enflasyon, ekonomi yönetiminin ve piyasa beklentilerinin öngördüğü şekilde yükselişini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından izlenen enflasyon göstergelerinde de artışlar gözlemlendi. TCMB’nin B ve C endekslerinin ortalamasının mevsimsel etkilerden arındırılmış aylık değişimi, Nisan ayına kıyasla Mayıs ayında yüzde 3,2 olarak gerçekleşti.

TCMB’nin Mayıs ayına ilişkin aylık fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde, özellikle kira, eğitim ve lokanta-otel fiyatlarındaki artışların etkisi vurgulandı. Ayrıca, B ve C göstergelerindeki zayıflama eğiliminin Mayıs ayında kesintiye uğradığı belirtildi.

TCMB’nin değerlendirmesinde, temel mal ve hizmet gruplarında fiyat artışlarının yatay seyrettiği ancak işlenmiş gıda fiyatlarında artış yaşandığı ifade edildi. Ayrıca, aylık bazda ulaştırma hizmetlerinde fiyatların gerilediği ancak lokanta-otel, kira ve eğitim hizmetlerinde yüksek artışlar görüldüğü belirtildi.

Enflasyonun yükselmesi ve fiyat artışlarının belirli kalemlerde yoğunlaşması, ekonomi ve para politikalarının önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. TCMB’nin enflasyonla mücadelede aldığı önlemler ve politika adımları, ekonomik istikrarın sağlanması için büyük önem taşıyor.

TCMB’nin Enflasyon Göstergesinde Hızlanma Tespit Edildi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!