Threads Uygulaması ve META Soruşturması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Threads Uygulaması ve META

Rekabet Kurulu’nun açıklamasına göre, META tarafından piyasaya sürülen ‘Threads’ isimli uygulama, kullanıcıların Instagram hesabına sahip olmalarını zorunlu kılarak dikkat çekti. Kullanıcıların Threads hesaplarını kaldırmak istediklerinde ise Instagram hesaplarını silmeleri gerektiği iddiaları üzerine, META hakkında soruşturma başlatıldı.

Yapılan araştırmada, META’nın veri birleştirme politikaları incelendi. META’nın Instagram hesaplarından topladığı verileri Threads hesaplarına aktarabileceği ve bu verileri farklı amaçlarla kullanabileceği belirlendi. Bu durum, rekabet otoritelerince sorunlu bir davranış olarak değerlendirilerek META hakkında soruşturma süreci başlatıldı.

Rekabet Kurulu Kararları

Rekabet Kurulu, META’nın veri birleştirme davranışının piyasada hakim durum yaratması ve rekabeti engellemesi nedeniyle 8 Şubat 2024 tarihinde karar aldı. Threads uygulamasının Instagram ile veri birleştirme eylemi geçici olarak durduruldu ve META’ya günlük para cezası uygulanmasına karar verildi.

META, karara uymak adına ‘profilsiz kullanım’ önerisinde bulundu ancak bu öneri kabul edilmedi. Bu durumun ardından Threads, Türkiye’deki kullanıcıların profillerini devre dışı bırakarak faaliyetlerini durdurdu. Rekabet Kurulu, Threads’in karara uyum sağlaması nedeniyle günlük para cezasını sonlandırarak süreci tamamladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Threads Uygulaması ve META Soruşturması
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x