1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TL Mevduat ve KKM’de Zorunlu Karşılık Oranları Artırıldı

TL Mevduat ve KKM’de Zorunlu Karşılık Oranları Artırıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Oranlarında Değişiklik Yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutarken, parasal aktarım mekanizmasını desteklemek ve ilave sterilizasyon için zorunlu karşılık adımı attı. Bu adımın ardından kısa vadeli TL mevduat için zorunlu karşılık oranı yüzde 8’den yüzde 12’ye, uzun vadeli mevduat için ise sıfırdan yüzde 8’e çıkarıldı.

Ayrıca, kısa vadeli karşılıkların tutulduğu Kamu Kesimi Mevduatı (KKM) için zorunlu karşılık oranı yüzde 25’ten yüzde 33’e, uzun vadeli KKM için ise yüzde 10’dan yüzde 22’ye yükseldi. Yeni oranlarla ilgili uygulama tarihi olarak 24 Mayıs belirlendi.

Yabancı Para Kredilere Büyüme Sınırı Getirildi

TCMB’nin zorunlu karşılık adımının yanı sıra yabancı para kredilere de büyüme sınırı getirildi. Bu adımın amacı, finansal istikrarın korunması ve kredi genişlemesinin dengelenmesidir. Ayrıca, zorunlu karşılık faiz ve komisyon uygulamalarında da değişiklikler yapıldı.

Mevduat sahipleri ve kredi veren kurumlar arasındaki dengeyi korumak amacıyla yapılan bu değişikliklerin ekonomiye etkileri yakından takip edilmelidir. TCMB’nin aldığı kararlar, ekonomik göstergeler ve para politikasıyla ilgili gelecekteki adımlar hakkında da ipuçları vermektedir.

TL Mevduat ve KKM’de Zorunlu Karşılık Oranları Artırıldı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!