1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Toyota’nın Mart 2024 Mali Yılına Ait Finansal Sonuçları

Toyota’nın Mart 2024 Mali Yılına Ait Finansal Sonuçları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toyota, sona eren mali yıla ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Japon otomobil üreticisi, gelirlerinde rekor bir artış ve yüksek karlılık elde etti.

Finansal Performans

Mart ayına kadar olan mali yılda, Toyota’nın gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 21,4 artarak 45,1 trilyon yene ulaştı. Bu rakam, şirketin tüm zamanların en yüksek gelirine ulaştığını gösteriyor. Net kar ise bir önceki yıla göre iki kat artarak 4,94 trilyon yen (31,9 milyar dolar) seviyesine yükseldi.

Satış Performansı

Toyota’nın küresel satışları, özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’da artan hibrit araç talebi ile tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10,3 milyon adede ulaştı. Özellikle “Prius modeli” gibi hibrit araçların satışları yıllık yüzde 31 artış göstererek 3,7 milyon adede yükseldi.

Gelecek Hedefleri ve Yatırımlar

Toyota, önümüzdeki dönemde büyüme alanlarına ve insan sermayesine yapılacak yatırımlarla karının yüzde 27,8 düşeceğini tahmin ediyor. Elektrikli ve hidrojenli otomobiller gibi geleceğin teknolojilerine odaklanarak, şirket gelecek yıllarda sürdürülebilir büyümeyi hedefliyor.

2025 Hedefleri

Toyota, Mart 2025’te sona erecek mali yılda dünya çapında araç satışlarının yüzde 1,3 düşerek 10,95 milyon adede ulaşmasını bekliyor. Bununla birlikte, satış gelirlerinin yüzde 2 artarak 46 trilyon yene ulaşması öngörülüyor. Şirket, gelecek dönemde de karlılığını ve satış performansını artırmak için stratejik adımlar atmaya devam edecek.

Toyota’nın Mart 2024 Mali Yılına Ait Finansal Sonuçları
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!