1. Haberler
  2. Haberler
  3. TSKB, Dağıtık Güneş Projelerini Desteklemek İçin Dünya Bankası İle 345 Milyon Dolarlık Anlaşma Yaptı

TSKB, Dağıtık Güneş Projelerini Desteklemek İçin Dünya Bankası İle 345 Milyon Dolarlık Anlaşma Yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TSKB ve Dünya Bankası İş Birliği

TSKB, Dünya Bankası ile ‘Türkiye Dağıtık Enerji için Piyasa Geçişinin Hızlandırılması Projesi’ne imza attı. Proje kapsamında, Dünya Bankası’ndan (IBRD) temin edilen 300 milyon Euro tutarındaki kredi ile birlikte Temiz Teknoloji Fonu (CTF) tarafından sağlanan 15 milyon Amerikan doları tutarındaki kredi ve Enerji Sektörü Yönetim Yardım Programı (ESMAP) tarafından sunulan 1,5 milyon ABD doları değerindeki hibe ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesinin artırılmasına katkı sağlanacak.

Proje Detayları ve Katkılar

Türkiye’nin 2053 Net Sıfır hedefine doğrudan katkı sağlayacak olan proje, özel sektörün iç tüketim ihtiyaçları kapsamındaki elektrik üretimine yönelik dağıtık güneş fotovoltaik yatırım uygulamalarının ve bataryalı elektrik depolama sistemlerinin desteklenmesini hedefliyor. Proje, Avrupa ve Orta Asya Yenilenebilir Enerji Ölçeklendirme (ECARES) programı kapsamında geliştirilmiş olup IBRD kredisi, CTF kredisi ve ESMAP hibesi içermektedir.

TSKB Genel Müdürü’nden Değerlendirme

TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, projenin Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesinin artırılmasına ve verimli bir şekilde değerlendirilmesine önemli düzeyde katkı sağlayacağını belirtti. Bilgiç, Türkiye’nin son on yıllık dönemde yenilenebilir enerji gücünü üç katına çıkarmasının önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak, projenin ülkemizin yeşil dönüşümüne ivme kazandıracağını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Dünya Bankası Değerlendirmeleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Kerem Dönmez, projenin Türkiye’nin 2053 yılı net sıfır emisyon hedefine ulaşmasına katkı sağlayacağına inandığını belirtirken, Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez ise projenin Türkiye’nin enerji güvenliğini artıracağını ve iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlayacağını ifade etti.

TSKB, Dağıtık Güneş Projelerini Desteklemek İçin Dünya Bankası İle 345 Milyon Dolarlık Anlaşma Yaptı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!