TÜİK Mart Ayı YD-ÜFE Verileri ve Analizi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK Mart Ayı YD-ÜFE Verilerini Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre, YD-ÜFE, martta bir önceki aya kıyasla %4,7 artış gösterdi. Geçen yılın aynı ayına göre ise %67,25 yükseldi.

Şubat ayında aylık bazda %2,38 artan YD-ÜFE’nin yıllık bazda artışı ise %62,38 seviyesindeydi. Sanayinin iki sektörünün yıllık değişimlerine bakıldığında, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe %67,2, imalat sektöründe ise %67,25 oranında artış yaşandı.

Ana sanayi gruplarının yıllık değişimlerine göre ara mallarında %58,67, dayanıklı tüketim mallarında %72,76, dayanıksız tüketim mallarında %72,7, enerjide %69,88 ve sermaye mallarında %76,14 artış gözlendi.

Sanayinin aylık değişimlerine bakıldığında ise madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe %5,46, imalat sektöründe %4,69 artış yaşandı. Ana sanayi gruplarından ara mallarında %5,03, dayanıklı tüketim mallarında %3,64, dayanıksız tüketim mallarında %4,76, enerjide %3,55 ve sermaye mallarında %4,72 artış kaydedildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
TÜİK Mart Ayı YD-ÜFE Verileri ve Analizi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!