1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Tüketim Harcamalarının Yüzde 19,5’i Gıdaya!

Tüketim Harcamalarının Yüzde 19,5’i Gıdaya!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK, geçen yılın “Hanehalkı Bütçe Araştırması” sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Buna göre tüketim harcamalarının yüzde 19,5’lik bölümü gıda ve alkolsüz içecekler grubuna yapıldı.

Gıda ve Alkolsüz İçecek Harcamalarının Yüzde 20,6’sı Et ve Balığa

Türkiye’nin 2016 yılı tüketim harcamalarına ilişkin sonuçları açıklayan TÜİK, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarında büyük bölümün et ve balığa yapıldığını belirledi. Et ve balık harcamalarının payını yüzde 20,6 olarak tespit etti. TÜİK gıda harcamalarında en fazla harcama yapılan ikinci kalemin ekmek ve tahıllar olduğunu belirledi. Bu ürünlerin payı yüzde 28,4 olarak açıklandı. Verilere göre yüzde 15’lik bölüm sebze harcamalarının oldu. Süt, yumurta ve peynir harcamalarının bu gruptan aldığı pay yüzde 13,9 olarak kayda geçti.

TÜİK verilerine göre, gıda ve alkolsüz içecek harcamaları içerisinde en az harcama “Diğer Gıda Harcamaları” dahilinde oldu. Bu harcamalar yüzde 2,2’yi gösterdi. En düşük harcamalar arasında yüzde 3,1’lik oranla çay, kahve ve kakaoda yer aldı. Yüzde 4’lük bölümse alkol içermeyen içeceklerin oldu.

Dar Gelirlinin Gıda Harcaması Ekmek ve Tahıl Ürünlerinde Yoğunlaştı

Düşük gelirlilerin harcamalarında ekmek ve tahıl ürünleri yüzde 20’lik yer kapladı. Yine düşük gelirli bir aile harcamalarının yüzde 17,2’lik bölümünü sebze alımı olarak gerçekleştirdi. Ete, balığa ve diğer deniz ürünlerine ayrılan harcamalarsa yüzde 16,9 olarak tespit edildi.

Yüksek Gelirliler Gıda Harcamalarının Yüzde 23,9’unu Ete ve Balığa Yaptı

Yüksek gelirliler bölümünde yer alan hanelerdeki gıda harcamaları et ve balık ürünlerinde yoğunlaştı. Buna göre toplam harcamanın yüzde 23,9’luk bölümü ete ve balığa yapıldı. Yüksek gelirlilerin ekmek ve tahıl harcamaları yüzde 13,9’luk bölümünü teşkil etti.

Tüketim Harcamalarının Yüzde 19,5’i Gıdaya!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!