1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Tüketim Malı İthalatı Hızla Artarak Dış Ticaret Açığını Sert Bir Şekilde Etkiledi

Tüketim Malı İthalatı Hızla Artarak Dış Ticaret Açığını Sert Bir Şekilde Etkiledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2024 Nisan Ayı Dış Ticaret Verileri

Nisan ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,9 artarak 8,7 milyar dolardan 9,9 milyar dolara yükseldi. Özellikle tüketim mallarındaki %34’lük artış dikkat çekiciydi. Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle elde edilen geçici verilere göre, ihracat 19 milyar 254 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ithalat ise 29 milyar 117 milyon dolar seviyesinde oldu.

Ocak-Nisan Dönemi İhracat ve İthalat Verileri

Ocak-Nisan döneminde ihracat yüzde 2,7 artarken, ithalat yüzde 9 azaldı. Bu dönemde dış ticaret açığı yüzde 30,5 azalarak 30,2 milyar dolara geriledi. Özellikle enerji ürünleri ve altın hariç ihracatın azalması dikkat çekiciydi.

İhracat ve İthalattaki Ülke Dağılımı

Nisan ayında en fazla ihracat yapılan ülke Almanya olurken, Çin ithalatta ilk sırayı aldı. İhracatta Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Irak ve İtalya ilk sıralarda yer aldı. İthalatta ise Çin, Rusya Federasyonu, Almanya, İtalya ve ABD öne çıktı.

Teknoloji Yoğunluğuna Göre Dış Ticaret Verileri

Teknoloji Yoğunluğuna Göre Dış Ticaret Verileri

Yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ihracatındaki payı yüzde 3,6 iken, ithalattaki payı yüzde 9,3 olarak gerçekleşti. Özellikle yüksek teknoloji ürünlerinin ithalattaki artış dikkat çekicidir. Bu veriler, ülkenin teknoloji yoğunluğundaki değişimleri yansıtmaktadır.

Tüketim Malı İthalatı Hızla Artarak Dış Ticaret Açığını Sert Bir Şekilde Etkiledi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!