1. Haberler
  2. Haberler
  3. Tüpraş: Yeni Normal Dönemde Güçlü Performansını Sürdürüyor

Tüpraş: Yeni Normal Dönemde Güçlü Performansını Sürdürüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ürün Marjları ve Performans

2024 yılına güçlü bir başlangıç yapan Tüpraş, dizel, benzin ve jet yakıtı marjlarında olumlu seyir devam ediyor. Yılın ilk çeyreğinde ortalama dizel marjı 26.50$ olarak gerçekleşirken, benzin ve jet yakıtı marjları da beklentilerin üzerinde seyretti.

Tüpraş’ın İlk Çeyrek Performansı

Tüpraş’ın ilk çeyrek bilançosunda, güçlü ürün marjlarına bağlı baz etkilerin yanı sıra RUP bakımı kaynaklı düşen beyaz ürün verimliliği ve enflasyon muhasebesinin etkisiyle zayıf bir performans gözlendi. Ancak, RUP bakımının tamamlanmasıyla şirketin ikinci yarıda güçlü bir performans sergilemesi bekleniyor.

Gelecek Döneme İlişkin Beklentiler

Yılın kalanında ortalama üzeri ürün marjlarının korunması öngörülürken, jeopolitik gerginliklerin marjları desteklemeye devam etmesi bekleniyor. Ayrıca, dizel marjlarında yukarı yönlü risklerin arttığı ve jet yakıtı marjlarının yüksek talep nedeniyle korunacağı öngörülüyor.

Değerleme ve Hedef Fiyat

Tüpraş için yapılan değerlemeye göre 12 aylık hedef fiyat 275.00 TL olarak belirlenmiş olup %45 getiri potansiyeli sunmaktadır. Değerleme sürecinde dolar bazlı nakit akımları ve benzer şirket çarpanları kullanılmıştır.

Tüpraş: Yeni Normal Dönemde Güçlü Performansını Sürdürüyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!