Türkiye-ABD İlişkilerinde Yeni Gelişmeler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Murat Özyeğin, Türkiye ve ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine vurgu yaparak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayında gerçekleştireceği ABD ziyaretine ilişkin detayları paylaştı. Türkiye’nin ABD’ye olan ihracatının son 5 yılda yaklaşık %60 arttığını belirten Özyeğin, bu ivmenin ekonomik alanda da devam etmesi için çalışmaların hızla sürdürüldüğünü ifade etti.

Amerikalı Yatırımcıları Türkiye’ye Çekmek

TAİK’in marka etkinliği olan Türkiye Yatırım Konferansı’nın Amerikalı fon yöneticileri ve kredi derecelendirme kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ile bir araya gelmesi bekleniyor. Bu konferanslar aracılığıyla Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Amerikalı yatırımcılarla buluşacağını duyuran Özyeğin, Türk ve Amerikan iş dünyasını bir araya getirerek yeni işbirliklerinin önünü açmayı hedeflediklerini belirtti. Türkiye’deki ABD kaynaklı yatırımların 14,3 milyar dolara ulaştığını ve ABD’deki Türk yatırımlarının ise 9,7 milyar dolara ulaştığını vurguladı.

Ayrıca, Türk-Amerikan ilişkilerinin referans noktalarından biri olan Amerika Türkiye Konferansı’nın uzun bir aradan sonra Washington’da gerçekleştirileceğini aktaran Özyeğin, iki ülkenin ekonomik ilişkilerinde önemli bir rol oynayan bu konferansın, yatırımcıları ve iş insanlarını bir araya getirerek ortaklık ve yatırım fırsatlarını değerlendireceğini belirtti.

İstanbul’da Gerçekleşecek Ticaret Heyeti Organizasyonu

ABD Ticaret Bakanlığı’nın en büyük ticaret heyeti organizasyonu olan “Trade Winds” etkinliğinin İstanbul’da düzenleneceğini açıklayan Özyeğin, bu etkinliğe 100’ü aşkın Amerikan firmasının katılmasının beklendiğini belirtti. Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkilerin gelişimi için oldukça önemli olan bu organizasyonun, iş dünyasını bir araya getirerek yeni iş fırsatları yaratmayı amaçladığını vurguladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Türkiye-ABD İlişkilerinde Yeni Gelişmeler
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!