1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türkiye İlk Çeyrekte Tüketim Harikası Yaptı!

Türkiye İlk Çeyrekte Tüketim Harikası Yaptı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Ekonomisi İlk Çeyrekte Güçlü Büyüme Gösterdi

Türkiye Ekonomisi İlk Çeyrekte Güçlü Büyüme Gösterdi

Türkiye ekonomisi, 2024 yılının ilk çeyreğinde tüketimin etkisiyle yüzde 5,7 büyüme kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre çeyreklik bazda büyüme ise yüzde 2,4 olarak gerçekleşti. Büyüme performansında tüketimin öne çıktığı ilk çeyrekte hanehalklarının tüketim harcamaları yüzde 7,3 artış gösterdi. Aynı dönemde devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 3,9, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 10,3 arttı.

Türkiye İlk Çeyrekte Tüketim Harikası Yaptı!

Sektörlerde İnşaat ve Tarım Öne Çıktı

Sektörlerde İnşaat ve Tarım Öne Çıktı

İlk çeyrek performansı bakımından en dikkat çeken sektörler arasında inşaat ve tarım yer aldı. İnşaat sektörü yüzde 11,1 büyürken tarımda yüzde 4,6 büyüme gerçekleşti. Sanayi sektöründe büyüme yüzde 4,9 olurken hizmetler sektöründe bu oran yüzde 4,3 olarak kaydedildi.

Türkiye İlk Çeyrekte Tüketim Harikası Yaptı!

Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2024 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 90 artarak 8,82 trilyon TL’ye ulaştı. GSYH’nin dolar bazında birinci çeyrek değeri ise 285,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yatırımlara bakıldığında inşaat yatırımlarında yüzde 9,6 büyüme kaydedilirken makine-teçhizat yatırımlarındaki büyüme yüzde 11,9’a geriledi. Bu durum inşaat sektöründe hızlı bir büyümeyi, makine-teçhizat sektöründe ise bir ivme kaybını gösterdi.

Türkiye İlk Çeyrekte Tüketim Harikası Yaptı!

Bloomberg HT anketine göre ekonomistlerin beklentisi ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 5,6 büyüme yönündeydi. Ancak Türkiye ekonomisi yüzde 5,7 büyüme kaydederek beklentilerin üzerine çıktı. Geçen yılın son çeyreğinde yıllık büyüme yüzde 4’tü.

Öncü göstergelere göre tüketimin büyümeyi sürüklediği görüldü. Sanayi üretimi yüzde 5,3 artarken perakende satışlarındaki artış yüzde 19,2 olarak kaydedildi. Bu durum Türkiye ekonomisinde tüketimin önemini bir kez daha vurguladı.

Türkiye İlk Çeyrekte Tüketim Harikası Yaptı!

TCMB’nin enflasyon raporuna göre yurt içi talepteki dirençli seyir devam ederken, tüketimdeki ivmelenme dikkat çekti. Öncü göstergelere göre iç talebin ikinci çeyrekte daha ılımlı bir görünüm sergileyeceği öngörüldü.

Türkiye ekonomisi, sıkılaşan para politikasına rağmen iç talebin canlanmasıyla güçlü bir büyüme performansı sergiledi. Yerel seçim öncesi talebin artış göstermesi, büyümeye olumlu yönde katkı sağladı. Ekonomi yönetimi ise yılın ikinci yarısında daha dengeli bir büyüme kompozisyonu hedefliyor.

Türkiye İlk Çeyrekte Tüketim Harikası Yaptı!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!