1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türkiye’de Dağıtık Enerji İçin Dünya Bankası İş Birliği

Türkiye’de Dağıtık Enerji İçin Dünya Bankası İş Birliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Hükümeti ve Dünya Bankası İş Birliği

Türkiye Hükümeti, Dünya Bankası ve Türk kalkınma bankaları, ‘Dağıtık Enerji için Piyasa Dönüşümünün Hızlandırılması’ adlı 1 milyar dolarlık program için bir anlaşma imzaladı. Bu program, Türkiye’nin enerji planını desteklemek amacıyla dağıtık güneş enerjisi piyasasının genişletilmesine ve batarya depolama programının pilot uygulamasına katkı sağlayacak.

Hedefler ve Planlar

Hükümetin 2035 yılına kadar güneş enerjisi kurulu gücünü 52,9 GW’a, batarya depolama kapasitesini ise 7,5 GW’a çıkarma hedefi bulunuyor. Bu adımlarla Türkiye’nin enerji sektöründe karbon emisyonlarını azaltarak ekonomiyi temiz enerjiye yönlendirme çabalarını desteklemeyi amaçlıyor.

Yenilikçi Finansman Programı

Dünya Bankası tarafından desteklenen program, Türkiye’nin enerji sistemlerini geliştirmesi ve özel sektör finansmanını çeşitlendirmesi için önemli bir platform oluşturacak. Program, sonuca bağlı finansman modeli ile işleyerek, belirlenen hedeflere ulaşıldıkça finansman sağlayacak. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) gibi kuruluşlar, dağıtık enerji piyasasını geliştirmek için çalışacak ve güneş enerjisi yatırımcılarına destek verecek.

Türkiye’de Dağıtık Enerji İçin Dünya Bankası İş Birliği
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!