Türkiye’de Trafik Sigortası Durumu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre, kara yollarında meydana gelebilecek kazalarda zararların karşılanmasını sağlayan zorunlu trafik sigortası poliçe adedi 23 milyon 344 bin 19’a ulaştı. Bu rakam, ülkedeki trafiğe kayıtlı araçların yüzde 79,5’ini kapsıyor.

Zorunlu trafik sigortası poliçeleri, sürücülerin olası kazalarda karşı tarafta oluşabilecek zararları kapsamaktadır. Bunun yanı sıra sürücüler, kendi araçlarını sigorta koruması altına alabilmek için isteğe bağlı olarak kasko sigortası yaptırabilmektedir.

Sigortalılık Oranları ve Eğilimler

Mart sonu itibarıyla en yüksek sigortalılık oranı yüzde 94,29 ile otomobillerde görüldü. Ülkedeki trafiğe kayıtlı otomobillerin büyük çoğunluğu zorunlu trafik sigortasıyla korunmaktadır. Öte yandan motosikletlerde sigortalılık oranı daha düşük seviyede kalmaktadır.

Kasko sigortasında ise kamyonetler en yüksek oranı elde ederken, motosikletler en düşük orana sahiptir. Kasko yaptırma oranı geçen yıla göre bir miktar düşüş göstermiştir.

Türkiye’de trafik sigortası hasar maliyetleri, yedek parça fiyatlarındaki artışlar ve diğer ekonomik faktörlerden etkilenmektedir. Sigorta şirketleri, sürdürülebilirliklerini sağlamak ve sigortalıların menfaatlerini korumak adına yeni düzenlemelere gitmektedir.

Son olarak, TSB’nin önerileri arasında, hasar oranı düşük olan sigortalıların daha az, hasar oranı yüksek olanların ise daha fazla prim ödemesini sağlayacak bir fiyatlama sistemi ve sürücü davranışlarını değerlendiren kişi temelli poliçelerin uygulanması yer almaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Türkiye’de Trafik Sigortası Durumu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x