1. Haberler
  2. Emtia Haberleri
  3. Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Nisanda Yıllık Bazda Arttı

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Nisanda Yıllık Bazda Arttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Çelik Endüstrisinin Performansı Değerlendirildi

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), nisan ayına ilişkin çelik üretim verilerini açıkladı. Rapora göre, Türkiye’nin ham çelik üretimi nisanda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 artarak 2,8 milyon tona ulaştı. Yılın ilk 4 ayında ise üretimde yüzde 22,1’lik bir artış gerçekleşti ve toplamda 12,3 milyon ton ham çelik üretildi.

İhracat ve İthalat Verileri

Nisan ayında çelik ürünleri ihracatı miktar bazında yüzde 64,6 artarak 1 milyon tona, değer bazında ise yüzde 36,4 artarak 769,5 milyon dolara yükseldi. Ocak-nisan döneminde ise ihracat miktarında yüzde 49,4 ve değerde yüzde 26,7 artış kaydedildi. İthalat ise nisanda miktar bazında yüzde 12,4 azalırken, değer bazında yüzde 18,5 geriledi. Ocak-nisan döneminde ise ithalatta miktar bazında yüzde 5,9 ve değer bazında yüzde 12,9 azalış yaşandı.

Genel Görüşler ve Değerlendirme

TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan, çelik endüstrisinin performansını değerlendirerek, üretimdeki artış trendinin devam ettiğini belirtti. Özellikle yassı ürünlerde yaşanan artışın sektör için olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı. Ayrıca, ihracattaki artışın sürdürülebilir kılınması ve ithalatı karşılama oranının yükseltilmesi için alınması gereken tedbirler üzerinde durdu.

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Nisanda Yıllık Bazda Arttı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!