Uluslararası Yatırımcılar Derneği ve Türkiye’ye Yönelik Yatırımlar Şubat Ayı Verileri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) ve Türkiye’ye Yönelik Yatırımlar

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ödemeler Dengesi istatistiklerinin ardından Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar Bülteni’ni yayımladı. Şubat ayında Türkiye’ye yönelik yatırımların detaylarına birlikte bakalım.

Şubat Ayında Gerçekleşen Yatırımlar

Şubat ayında, yatırım sermayesi girişleriyle 217 milyon dolar ve yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı yoluyla 152 milyon dolar değerinde Uluslararası Doğrudan Yatırım (UDY) girişi kaydedildi. Toplam UDY girişi 240 milyon dolar olarak hesaplandı. Yatırım sermayesi girişlerinde en büyük payı “mobilya imalatı ve başka yerde sınıflandırılmamış diğer imalat sanayisi” aldı.

Ülkelere Göre Yatırım Dağılımı

Şubat ayında Türkiye’ye en fazla yatırımı İrlanda yaparken, onu Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya ve İsveç takip etti. Avrupa Birliği (AB-27) ülkelerinin UDY’ye katkısı yüzde 61 oldu. Türkiye’ye gerçekleşen UDY girişlerinin toplam değeri ise 264 milyar doları aştı.

Yatırımlardaki Değişimler

Öte yandan, 2024 yılının ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre UDY girişi yüzde 29 düştü. Bu durum, Türkiye’nin uluslararası yatırımcılar açısından nasıl algılandığını ve yatırım potansiyelindeki değişimleri gösteriyor.

YASED’in verilerine göre Türkiye, yabancı yatırımcılar için hala cazip bir pazar olmaya devam ediyor. Ancak, uluslararası ekonomik koşullar ve siyasi gelişmelerin yatırımlar üzerindeki etkileri sürekli olarak değerlendirilmelidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Uluslararası Yatırımcılar Derneği ve Türkiye’ye Yönelik Yatırımlar Şubat Ayı Verileri
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!