1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Ünlü & Co’nun Türk Lirası İyimser Görünümünü Korurken Yabancı Yatırımcılar Dikkatini Çekmeye Devam Ediyor

Ünlü & Co’nun Türk Lirası İyimser Görünümünü Korurken Yabancı Yatırımcılar Dikkatini Çekmeye Devam Ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tatil Döneminde Piyasa Beklentileri

Bu haftaya ABD’de Memorial Day ve İngiltere’de Spring Bank Holiday tatilleri ile başlıyoruz. Tatil nedeniyle küresel piyasalarda işlem hacimlerinin düşük olması bekleniyor, bu durum fiyat hareketlerini sınırlayabilir.

Haftanın odak noktası ise Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi PCE endeksi olacak. Ayrıca Fed’in Bej Kitap raporu ve ABD’de bölgesel ekonomik görünümü değerlendireceği raporu yayımlaması bekleniyor. Bunun yanı sıra ABD’de ilk çeyrek GSYH verisinin revizyonu ve tüketici güven endeksi ile bölgesel imalat endeksleri de piyasaları etkileyebilir.

Avrupa ve Çin’den Beklenen Veriler

Avrupa’da faiz indirimi beklentilerinin olduğu ECB toplantısı öncesi Mayıs ayına ait öncü TÜFE verileri takip edilecek. Öte yandan Çin’de açıklanacak olan Mayıs ayı PMI verileri piyasalarda önemli bir hareketlilik yaratabilir.

Yurt İçi Ekonomik Gelişmeler ve Borsa İstanbul

Yurt içinde ise haftanın en önemli verisi ilk çeyrek GSYH rakamı olacak. TCMB’nin yayımlayacağı finansal istikrar raporu ve PPK toplantısının ardından alacağı kararlar da yakından takip edilecek. Borsa İstanbul’da bilanço sezonu devam ederken, endeks ağırlığı yüksek şirketlerin açıklayacağı sonuçlar piyasaları etkileyebilir.

TL ve Borsa İstanbul’daki Durum

Son dönemde dirençli bir görünüm sergileyen TL, dolar karşısında 32.20 seviyesine yakın seyrediyor. Yabancı yatırımcıların ilgisi devam ederken TCMB’nin likiditeyi sterilize edecek hamleleri TL’yi destekleyebilir. Borsa İstanbul’da ise endeksin kısa vadeli görünümü bulanıklaşırken belirli destek ve direnç noktaları izlenmeli.

BIST-30 En Yakın Vadeli VİOP Kontratı:

Destek Noktaları Direnç Noktaları
11961 12130
11865 12226
11780 12310
11684 12407

USD/TL En Yakın Vadeli VİOP Kontratı:

Destek Noktaları Direnç Noktaları
32.255 32.3195
32.1905 32.384
32.126 32.4485
32.061 32.513
Ünlü & Co’nun Türk Lirası İyimser Görünümünü Korurken Yabancı Yatırımcılar Dikkatini Çekmeye Devam Ediyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!