1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. UYP Verilerinde Öne Çıkan Detaylar

UYP Verilerinde Öne Çıkan Detaylar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin Nisan 2024 Uluslararası Yatırım Pozisyonu Verileri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan 2024 dönemine ait Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verilerini kamuoyuyla paylaştı. Verilere göre, Türkiye’nin yurt dışındaki varlıkları ve yükümlülükleri arasındaki fark olan net UYP miktarı, nisanda eksi 325,3 milyar dolar seviyesine geriledi. Bu rakam, bir önceki yılın sonuna göre negatif yönde bir trende işaret ediyor.

Nisan 2024’te Öne Çıkan Veriler

  • Türkiye’nin yurt dışı varlıkları Nisan 2024’te bir önceki yılın sonuna göre yüzde 2,9 azalışla 323,1 milyar dolar oldu.
  • Yurt dışı yükümlülükler ise yüzde 6,6 artarak 648,4 milyar dolara yükseldi.
  • Rezerv varlıklar kalemi yüzde 11,8 azalışla 124,3 milyar dolar olurken, diğer yatırımlar yüzde 3,7 artarak 129 milyar dolar seviyesine ulaştı.
  • Doğrudan yatırımlar yüzde 18,6 artarak 180,5 milyar dolara yükseldi.
  • Portföy yatırımları ise yüzde 13 artışla 108,5 milyar dolar seviyesine çıktı.

Bu veriler, Türkiye’nin uluslararası ekonomik ilişkilerindeki değişimleri ve dışa olan açıklarını detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır. Özellikle yurt dışı varlık ve yükümlülükler arasındaki dengenin ekonomik istikrar açısından önemli bir gösterge olduğu unutulmamalıdır.

Yatırımlarda Detaylı Analiz

Portföy yatırımları içinde yer alan hisse senedi stokları, nisanda yüzde 31,8 artarak 38,9 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde yurt dışı yerleşiklerin mülkiyetindeki Devlet İç Borçlanma Senetleri stoku yüzde 40 artarak 3,7 milyar dolar seviyesine yükseldi. Hazine’nin tahvil stoku ise yüzde 1 artarak 42,9 milyar dolara çıktı.

Diğer yatırımlar kategorisindeki verilere bakıldığında, yurt dışı yerleşiklerin yurt içi yerleşik bankalardaki yabancı para mevduatının azalması ve TL mevduatının artması dikkat çekmektedir. Bankaların kredi stoku yüzde 0,8 azalırken, diğer sektörlerin toplam kredi stoku yüzde 1,4 azalış gösterdi.

UYP Verilerinde Öne Çıkan Detaylar
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!